balion

Windows 10 tippek / trükkök

Tippek a Windows 10 gyorsítása érdekében, hogy a gép többet dolgozzon neked, mint a Microsoftnak

2018. március 13. - balion

 A Windows 10 operációs rendszer kezd egyre megkerülhetetlenebb lenni. Bizony szükség van rá a DirectX12 és bizonyos szoftverek miatt is. Sokan emiatt, sokan kíváncsiságból, mások kényszerűségből váltottak a rendszerre, mert a Microsoft rájuk "tukmálta". Ezzel nincs is semmi gond, nem szeretnénk a rendszert szidni, ez a cikk nem ezért íródik. Akik viszont váltottak, szembesülhetnek azzal, hogy a rendszer rengeteg olyan szolgáltatással, vizuális extrákkal bír, amikre nem lenne szükségük. Vannak, akik a gépük gyorsítása vagy a felület egyszerűsítése érdekében szívesen megválnának egyes funkcióktól. Ekkor vagy elkezd hiányozni a Windows 7, és már érlelődik a gondolat, hogy fel kellene telepíteni, vagy neki állhatunk kicsit finomítani a rendszeren, hogy szükségleteinknek, és igényeinknek megfelelően operáljon.

 Aztán vagyunk páran, akiknek a számítógépe nem egy mai darab és esetleg nem rendelkezünk végtelen tárhellyel sem, így a felesleges funkciók és alkalmazások eltávolítása számunkra még nagyobb fontossággal bír.

 A cikk első részében az alapokkal foglalkoznék, amiket szinte minden gépen érdemes megvalósítani, de a továbbiakban egyéb területekre is kitérnék, úgymint a Defender végleges kikapcsolása, az automatikus frissítések megakadályozása, rejtett mappák készítése és az asztalon lévő ikonok elrejtése.

 A beállítások többségéhez szükség lesz a vezérlőpultra, ami a legfrissebb Windows 10 verzióban még "nehezebben" elérhető, mint eddig, de nem egy ördöngösség megtalálni.

 

A cikk közepén és végén van egy-egy videó is a folyamatokról, egy-két extra lépéssel.

 

Vezérlőpult megnyitás

 Több megközelítése is létezik a funkciónak, ezeket érdemes megismerni, mert ha a jövőben még elvesznek egyet-egyet, még mindig meg tudjuk találni.

 1.: Start Menü: Klikkelj a start menü-re, majd a fogaskerék formájú Gépház ikonra! Menj a Rendszer menübe, majd az energiagazdálkodás almenübe. Itt a jobb oldalon egy további energiabeállítások feliratot kell látnod, amire ha rákattintasz, előhozza a vezérlőpultot. A fenti cím sávban a vezérlőpult szövegre kattintva már egyből a vezérlőpult kezdőképernyőjén vagyunk.

 A legtöbb beállítást úgy hozhatod elő, ha a megtekintés a következő szerint: kategória állást, kis ikonokra állítod. 

 

 1.jpg

 

 2.: Keresés a Windowsban: Az alapesetben a start menü ikonja mellett elhelyezkedő nagyító ikonra kattintva gépeld be a vezérlőpult szót, majd kattints a találatra. Így egyből a vezérlőpult kezdőképernyőjén vagyunk.  

 

 2.jpg

 

 

 3.: Billentyűkombináció: Én így szoktam megnyitni, mert szerintem ez a leggyorsabb. Nyomd le a Windows + Pause/Break billentyűket, a cím sávban kattints a vezérlőpult szóra, majd válaszd a kis ikonokat.

 Nyilván még vannak módszerek ezeken kívül, de ezekkel megleszünk egy darabig.

 

Vizuális effektek kikapcsolása

 A Windows 10 egy tonna animációt tartalmaz, hogy jól érezd magad benne és csilli-villi legyen a szemnek, de nem mindenkinek ez az esete. Illetve, ha a géped nem egy mai darab, lehet, hogy az animációk miatt többet kell várnod egy-egy folyamatra, akár még arra is, hogy a Start menü megnyíljon. Tedd pörgősebbé a géped!

A vezérlőpultban kattints a Rendszer gombra. A bal oldalon válaszd a Speciális rendszerbeállításokat. Itt három szövegrész fogad minket, mindegyik mellett egy Beállítás nevű gomb.

Válasszuk a legfelsőt. A három előbeállítás közül válaszd a legjobb teljesítmény nevűt.

 Ezzel rengeteg sallangtól megszabadultál. :) 

 

 3.jpg

 

 

 Szolgáltatások

A Windows rendszer egy sor szolgáltatásból áll össze, amik hasznosak lehetnek, de nem mindenkinek van szüksége az összes ilyenre, illetve megint csak egyes szolgáltatások képesek lassítani, vagy gyorsítani a gépet.

 A szolgáltatások megnyitásához lépjünk a vezérlőpultba (kis ikonok nézetben), majd válasszuk a felügyeleti eszközöket. A megnyíló listában találjuk a szolgáltatásokat, lépjünk is bele. Elénk tárul a Windows szíve-lelke, így fokozott odafigyeléssel manőverezzünk a lehetőségek között. Ezen az oldalon le lehet állítani és tiltani néhány olyan szolgáltatást, amikre abszolút nincsen szükséged, illetve amelyeken keresztül szivárognak adatok a Microsoft felé. Ilyen például az "Összekapcsolt felhasználói élmények és telemetria" szolgáltatás, ami sokak szerint a legfőbb csatornája az adatainknak. Engem nem igazán izgat, ha nézik a felhasználási szokásaimat, annál inkább érdekel, hogy ne induljanak el a háttérben ilyen és hasonló folyamatok, mert mint minden, ezek is belassíthatják, megröccenthetik a gépet/képet. Sok lúd disznót győz alapon likvidáljunk annyi ludat (szolgáltatást), amennyit csak nem igénylünk, és egy kiszámíthatóbb gépet kapunk.

 Kivéve, ha valami olyat is kikapcsolnánk, amit nem kellett volna. :)

 A cikk végén mellékelek egy listát azokról a szolgáltatásokról, amelyek kikapcsolása nem fog gondot okozni. Ettől még nem kell az összes ilyet letiltani, főleg, ha látod, hogy neked éppen arra valamikor talán szükséged lesz. Nem biztos, hogy a jövőben, amikor egy folyamat, például a rendszer-visszaállítási pont létrehozása nem indul el, eszedbe fog jutni, hogy azért, mert egyszer egy lista alapján te azt kikapcsoltad. 

 

 4.jpg

 

 

Alkalmazások

A gépházon (Start Menü/Gépház) keresztül juthatunk el az alkalmazásokig, ahol engedélyezhetjük, hogy milyen Windows alkalmazás milyen engedélyeket kapjon, illetve futhassanak-e a háttérben.

 Útvonal: Start menü / Gépház / Adatvédelem

 Az én módszerem az, hogy az itt elénk kerülő összes almenü összes engedélyét kikapcsolom, mivel itt csakis Windows-os, vagy Store-os alkalmazások szerepelnek, és a hozzájuk tartozó engedélyek is mind ezekhez kapcsolódnak, tehát, ha te feltelepíted a Skype asztali alkalmazását, vagy bármilyen asztali alkalmazást, azok működni fognak, és külön engedélyeket sem kell nekik adni.

 

 5.jpg

 

 

 Van két almenü, ahol nemcsak kapcsolókat kell klikkelgetni, hanem döntenünk is kell, ilyen például a visszajelzés és diagnosztika, ahol válasszuk ki, hogy alapszintű legyen az MS felé vándorló adat mennyisége, illetve, hogy soha ne is kérjen visszajelzést. Persze, ezek is opcionális beállítások, amik csak arra vonatkoznak, hogy a lehető legkevesebbet foglalkozzon azzal a gép, hogy másnak dolgozzon, és koncentráljon inkább az általunk kiadott utasításokra, ne mélázgasson el. :)  

 

Egy bemutató videó a cikk első feléhez

 

 

 

 A Windows Defender teljes leállítása

 Vannak olyanok, akik nem használnak vírusírtót, és olyanok is, akik csak a Defendert szeretnék teljes mértékben likvidálni. Bármi legyen is az ok, álljon itt egy megoldás, ami rendkívül egyszerű, és bármikor visszacsinálható.

 Nem kell mást tennünk, mint létrehozni egypár Registry bejegyzést, amit megtehetünk manuálisan is, de én javaslom az egyszerűbb megoldást, mégpedig, hogy hozzunk létre egy fájlt, ami automatikusan elkészíti az összes bejegyzést.

 Csináljunk egy új szöveges fájlt a jegyzettömbbel, majd másoljuk bele a parancsokat, amik a cikk végén szerepelnek. Mentsük el úgy, ahogy a képen, illetve a cikk végi videóban szerepel.

 Miután lefuttattuk ezt az igen egyszerű kis bejegyzést, indítsuk újra a gépet, és el is búcsúztunk a Defendertől. 

 

 6.jpg

 

 

Windows Frissítések megakadályozása

 Vannak drasztikus módszerek, amiket régebben próbáltam az automatikus frissítések elkerülése végett, de manapság már egy kényelmes, és bármikor ki-be kapcsolgatható módszer híve vagyok. Nevezetesen, hogy a vezetékes, vagy Wifi hálózatot álcázzuk "metered", azaz mért kapcsolatnak, csakúgy, mint amikor 3g vagy 4g modemet használunk. Ekkor a Windows nem meri letölteni a frissítéseket, csupán betárazza nekünk addig, amíg nem "metered" hálózaton vagyunk.

 Ezt tudjuk mi variálni. Első körben viszont nem annyira egyszerű a dolog, mert a Registryben kell kicsit turkálni, de egyszer kell elvégezni a munka nagyját, ugyanis meg kell szereznünk a kellő engedélyeket a bejegyzések megváltoztatásához. Bármikor máskor már csak vissza kell térnünk a megfelelő helyre, amit könyvjelzőzhetünk is, így tényleg csak pillanatokba telik változtatni a beállításon.

 Mivel leírni sokáig tartana a teljes folyamatot, ezért ehhez a lépéshez (is) ajánlom a cikk végi video megnézését, illetve álljon itt egy kép, hogy hogyan kell a Registrybe belépni. 

 7.jpg

 

 

Rejtett mappa létrehozása

Előfordulhat az ember életében, hogy olyan fájlokat, programokat, játékokat tart a merevlemezén, amiket nem szeretne, ha mások könnyedén megtalálnának. Ilyenkor jöhet jól az eltüntethető mappa, ami ráadásul kóddal védett.

 Ehhez egy pici szöveges fájlra van szükségünk, amit mi magunk hozunk létre. Ahová ezt a fájlt bemásoljuk, ott létre is hozhatjuk a rejtett mappát. Aztán erre a fájlra kattintva hol megjeleníthetjük kód ellenében, hol eltüntethetjük titkolt mappánkat.

 Tehát hozzunk létre egy szöveges fájlt a jegyzettömbbel, majd másoljuk bele a cikk végén található szöveget. Ha megfigyeled, tartalmaz egy olyan sort, hogy IDE ÍRD A JELSZAVAD. Nos, ide írd be a jelszavad, amivel fel szeretnéd oldani a mappád titkosítását.

 A fájlt a képnek és a videónak megfelelően mentsd és használd. 

 

 8.jpg

 

 

Asztali ikon elrejtése

Végezetül pedig egy egyszerű kis módszer arra, hogy az asztalunkon is el tudjunk rejteni egy ikont. Az asztalon hozz létre egy új mappát, majd amikor a nevét kéri, nyomd le és tartsd lenyomva az ALT billentyűt, majd egyesével nyomd le ezeket a számokat a numerikus billentyűzeteden: 0 1 6 0

 Észreveheted, hogy a mappának nincs neve. Ez volt a célunk. Már csak egy olyan ikont kell kiválasztanunk, ami bele simul a hátterünkbe, és máris van egy rejtett ikonunk. :)

 

 Egy bemutató videó a cikk második feléhez

 

 

 

 

 

Szolgáltatások

Szolgáltatások, amelyek biztonsággal letilthatóak:

 

Az alábbi szolgáltatások mindegyike kapcsolódik valamilyen funkcióhoz, amit a tiltás után nem lehet majd használni (de vissza lehet kapcsolni), így érdemes elolvasni a hozzájuk tartozó magyarázatot a szolgáltatások leírásánál, ahol egyenként le van írva, milyen hatással lesz az adott pont kikapcsolása a rendszerre.

Mindenesetre ezeket találtam az átlagfelhasználó számára (mint amilyen én is vagyok) feleslegesnek.

Még így is kihagytam egypárat, amit egyéb helyeken kikapcsolásra ajánlottak, mert úgy éreztem, hogy talán sűrűbben használt funkciókról van szó.

Ha valamelyikben nem vagy biztos, inkább hagyd bekapcsolva, vagy állítsd kézi aktiválásúra.

 

AllJoyn-útválasztó szolgáltatás

Alkalmazási réteg átjárószolgáltatása

Bluetooth-támogatási szolgáltatás

BranchCache

CNG-kulcs elkülönítése

dmwappushsvc

Érzékelőadat-szolgáltatás

Érzékelőfigyelési szolgáltatás

Érzékelőszolgáltatás

Érintőbillentyűzet és kézírás-felismerő panel szolgáltatás

Érzékelőadat-szolgáltatás

Érzékelőfigyelési szolgáltatás

Érzékelőszolgáltatás

Földrajzi Hely Szolgáltatás

Hyper-V adatcsere-szolgáltatás

Hyper-V időszinkronizálási szolgáltatás

Hyper-V kötetárnyékmásolat-kérelmező

Hyper-V PowerShell Direct szolgáltatás

Hyper-V szívverési szolgáltatás

Hyper-V távoli asztali virtualizálási szolgáltatás

Hyper-V Vendéggépi szolgáltatásfelület

Hyper-V vendégleállítási szolgáltatás

Intelligens kártya

Intelligens kártya eltávolítási házirend

Intelligens kártyás eszközöket nyilvántartó szolgáltatás

Internetkapcsolat megosztása (ICS)

Letöltött térképek kezelése

Microsoft (R) Diagnosztikai központ általános gyűjtőszolgáltatása

Microsoft iSCSI-kezdeményező szolgáltatás

Munkaállomás

Nyomtatási várólista (ha nincs nyomtatód)

Összekapcsolt felhasználói élmények és telemetria

Otthoni csoport figyelője

Otthoni csoport szolgáltatója

Offline fájlok

Tanúsítvány-terjesztés

Távoli asztal beállítása

Távoli asztali szolgáltatások

Távoli asztali szolgáltatások felhasználói üzemmódú portátirányítója

Távoli beállításjegyzék

Távoli eljáráshívás (RPC) lokátor

Társzolgáltatás

Windows biometrikus szolgáltatás

Windows azonnali csatlakozás - konfiguráció-nyilvántartó

 

Ha nem használod a Store-t és nem játszol Store-os játékokkal:

 Xbox Accessory Management Service

Xbox Game Monitoring

Xbox Live engedélykezelő

Xbox Live hálózati szolgáltatás

Xbox Live játékmentés

 

 

A Defender kiiktatásához szükséges sorok:

 

Windows Registry Editor Version 5.00

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender]

"DisableAntiSpyware"=dword:00000001

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender\Real-Time Protection]

"DisableBehaviorMonitoring"=dword:00000001

"DisableOnAccessProtection"=dword:00000001

"DisableScanOnRealtimeEnable"=dword:00000001

 

 

A jelszavas mappához szükséges fájlhoz való sorok:

 

cls

 

@ECHO OFF

 

title Folder Locker

 

if EXIST "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" goto UNLOCK

 

if NOT EXIST Locker goto MDLOCKER

 

:CONFIRM

 

echo Are you sure u want to Lock the folder(Y/N)

 

set/p "cho=>"

 

if %cho%==Y goto LOCK

 

if %cho%==y goto LOCK

 

if %cho%==n goto END

 

if %cho%==N goto END

 

echo Invalid choice.

 

goto CONFIRM

 

:LOCK

 

ren Locker "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"

 

attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"

 

echo Folder locked

 

goto End

 

:UNLOCK

 

echo Enter password to Unlock folder

 

set/p "pass=>"

 

if NOT %pass%==IDE ÍRD A JELSZAVAD goto FAIL

 

attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"

 

ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" Locker

 

echo Folder Unlocked successfully

 

goto End

 

:FAIL

 

echo Invalid password

 

goto end

 

:MDLOCKER

 

md Locker

 

echo Locker created successfully

 

goto End

 

:End

 

Remélem, tudod valamelyik tippet hasznosítani!

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://balion.blog.hu/api/trackback/id/tr6713735634

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása